Flexaret a jeho předchůdci

 

                 

 

Vítám Vás na virtuální prohlídce mé sbírky

československých fotoaparátů Flexaret.

 

FLEXARET, FLEXARET jak krásně zní jen ten název FLEXARET. Mít svůj první FLEXARET  bylo mým snem a i osudem spjatým s budoucností.

 

ALE NEJDŘÍVE TROCHU HISTORIE:
Výroba těchto skvělých fotoaparátů započala už v roce 1935 v malé dílně Jana a Jindřicha Bradáčových poblíž Prahy v obci Hovorčovice. První jejich zrcadlovkou která slavila úspěchy nejen v čechách, ale hlavně v zahraničí byla zrcadlovka s přátelským názvem Kamarád. Postupně bratři Bradáčové uvedli v život další přístroje Kamarád II,Kamarád MII,Optiflex a Flexette které nesli řadu dalších vylepšení a technických zázraků té doby.
V roce 1938 bratři Bradáčové prodávají výrobu fotoaparátů přerovské společnosti Optikotechna, která později začíná s výrobou přístroje Flexaret I.
Po roce 1945 je Optikotechna znárodněna jako mnoho jiných a následně přejmenována na národní podnik Meopta Přerov.
                                       Zde postupně přicházejí modely II, IIa,III, IIIa, IV, IVa, IVb, V, Va, VI,  Standard, VII a VIIa. Dále i speciální přístroje jako Flexaret Astro a Flexaret Reportér.Celkem je v přerovské Meoptě vyvinuto a vyrobeno něco málo přes sto různých modelů a variant přístrojů Flexaret. Dal jsem si nelehký úkol, celou tuto produkci zmapovat a zkompletovat do posledního kusu,  ikdyž už teď vím, že je to téměř nemožné.


 
 

Něco málo k mojí sbírce.
Aparáty Flexaret sbírám již velmi dlouho, ale ne zase tak dlouho, abych o nich vše věděl a měl všechny modely a typy které se vyráběly a to je to co mě žene dál.
Snažím se získávat do své sbírky aparáty prostřednictvím inzerátů, internetových aukcí, starožitnictví, bazarů a bleších trhů.                         Zatím má sbírka čítá 64 kusů fotoaparátů Flexaret a z toho  po jednom kuse fotoaparátu Kamarád,Flexette a Autoflex. Fotoaparáty se snažím, pokud nejsou, uvést do původního stavu s plnou funkčností
.

Na dalších stránkách vás zvu k virtuální prohlídce mojí  sbírky Flexaret. Tak jak se má sbírka postupně rozšiřuje a kompletuje, budu jednotlivé přístroje doplňovat včetně základních údajů o každém z nich.

Pokračujte nahoře v záložkách kde jsou modely aparátů přehledně uspořádány, včetně fotografií ve vyšším rozlišení, tak si můžete sbírku pěkně v klidu prohlédnout.


Pokud budete mít jakýkoliv dotaz či vám bude nějaký ten Flexaret a nebo i jeho součást či  příslušenstvím doma překážet, nebojte se mě napsat :  brejnik.r@seznam.cz


 


   


Část mojí sbírky mám i náležitě vystavenu. :-) 

ODKAZY   NA  STRÁNKY  NEJEN STEJNÝCH  NADŠENCŮ  SBĚRATELŮ:           

 

Sběratel Flexaret p.Michael Bláha                  Sběratel p.Lubomír Čevela             Sběratel p. Kostikidis Georgio (Jirka)

                       

        Příběh zvaný flexareta


                 

 

 

 

 

TOPlist